Krootuse lapsed pakuvad eeskuju kilekottide vältimisel
Põlvamaal Kanepi vallas asuva Krootuse kooli kolmas klass esines edukalt keskkonnateemalisel videokonkursil Mini Negavatt, kust toodi koju Rimi Eesti Food ASi eriauhind. Lapsed tutvustasid oma videoloos alternatiive kilekotile.
Tegelikult oleks võinud auhinna anda kõik tuntud Eesti poeketid, sest video idee oli universaalne: lapsed olid kodunt kaasa toonud kõik seal leiduvad kilekotid ning sinised ja rohelised ja punased logodega plastikkotid täitsid terve väikese klassiruumi.
Järgmises kaadris oldi aga juba poes, kus tutvustati nii biolagunevat kui ka spetsiaalset ja mitmekordset köögiviljakotti ning selgitati paberkoti eelist kile ees.
Suured loodusesõbrad
Konkursil osalemine pole kolmanda klassi puhul kuidagi juhuslik. Kaasa on löödud mitmel keskkonnaalasel ja muudelgi teadust populariseerivatel mõõduvõtmistel.
Töö taga seisab suuresti klassijuhataja Sigrid Mallene, kes on lastele loodusearmastust ja keskkonnateadlikkust süstinud esimestest koolipäevadest saadik.
Möödunud aastal tegeles kogu klassipere vee puhtusega, kui osaleti Hullu Teadlase konkursil «H2O, võta kaevust ja joo». Iga laps tõi kodunt kaasa vett, kes kaevu-, kes kraanivett, mõõdeti pH taset ja uuriti vee koostist, kanti tulemused tabelisse ja tehti järeldusigi. Õpilased leidsid, et Krootuse kandi vesi on äärmiselt puhas ja väga joogikõlblik ning said teada, kui palju iga laps nädalas vett joob.
Kahjuks juhtus tol Hullu Teadlase konkursil ka üks äpardus, kui õpetaja registreeris oma õpilased kogemata võistlema esimeste klasside arvestuses, kuigi oldi juba teises. Seetõttu päris auhinda ega tunnustust ei saadud. Õpetaja Mallene oli väga kurb, kuid lapsed andsid andeks.
Kui õpilaste käest nüüd küsida, kelleks nad saada tahavad, tõuseb üsna ühtlane kätemeri ja kostavad hõiked, et loodusõpetuse õpetajaks. Lapsed armastavad oma klassijuhatajat väga. Sel aastal on aga usinad õpilased juba ära registreeritud kolmandate klasside arvestuses.
Samuti on klass ühiselt sorteerinud prügi, mida nad eelnevalt kaalusid ning hindasid, palju seda päevas tekib. Pestud on koos hambaid ja vaadatud, palju selleks vett kulub. Selleks ühendasid nad äravoolutoru lahti ja püüdsid kinni ühe pesu jooksul terve ämbritäie vett.
Veel on nad osa võtnud pudrukonkursist, konkursist «Mine metsa!» ning paljudest teistest suurematest ja väiksematest õpilaste mõõduvõtmistest, mis ennekõike kõigile osalejatele harivad on.
«Mul on sellised pöörased lapsed, et kui teen ettepaneku võtta osa sellest või tollest, hõikavad kõik kooris «jaaa!»,» ütles õpetaja Sigrid Mallene, kes teeb koolivälisel ajal lastele ka loodusringi. «Ja nii on kõigi asjadega, mida ette panen. Vanemad on samuti äärmiselt sõbralikud ja aitavad väga kaasa.»
Algatus tuli õpilase emalt
Seekordse võistluse, mis eriauhinna tõi, leidis aga hoopis Rihardi ema.
«Ema nägi, et oli internetis väljakutse, kus tuli rääkida sellest, mida kilekotid halba teevad,» selgitas Rihard. «Ja siis rääkis ema õpetajaga, kes omakorda ütles kõigile, et tooge oma kilekotid kooli.»
Alul filmisid nad esimesed kaadrid koolis, siis läksid poodi. Selgus, et poes filmimisel on oma nõuded, näiteks ei tohtinud külastajad peale jääda. Nii saadi Põlva Rimi kaupluse juhatajalt eraldi luba, et nad seda teha siiski tohivad. Rimi sattus valikusse seetõttu, et poe ees oli ruumi filmida ja autoga sai hästi parkida.
Paari päeva eest käisid loodusringi lapsed mutimullahunnikuid vaatamas. Käidud on ka siinsamas Krootusel Orupedastikus kevademärke otsimas, kus on kohatud näsiniini ja verevat karikseent. Kolmas klass on osa võtnud ka mitmest keskkonnainvesteeringute keskuse rahastatud ekskursioonist. Seega polnud Mini Negavati konkursi eriauhind juhus, sest lapsed ja nende õpetaja teevad iga päev tublit tööd.
Nii neid auhindu ka järjest kogunema hakkab, kuid peamine eesmärk on muidugi hoida loodust ja oma hindamatut keskkonda. Selge sõnum, et kilekottide kasutust on vaja vähendada, on edasi antud.
https://lounapostimees.postimees.ee/6475126/krootuse-lapsed-pakuvad-eeskuju-kilekottide-valtimisel
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar