teisipäev, 20. veebruar 2018

Hullu Teadlase katsetuba: märgumine ja kapillaarsus

Hullu Teadlase katsetund tegutses taas!
Öeldakse, et halva ilmaga ei lase peremees isegi koera välja, sest siis saab koer väga märjaks. Hanele on vihm aga nagu "hane selga vesi". Veelindude suled ei saa märjaks seepärast, sest need on kaetud õhukese rasvakihiga, mis tõrjub vett. Sellist nähtust, kus vesi saab asju märjaks teha, nimetatakse märgamiseks. Katsetasime, missugused kehad märguvad, missugused mitte. Pakutud asjadest märgus vaid kustukumm. Asjade peal jäi vesi tilkadena, see tähendab mittemärguvad olid kile, patarei, küünal, helkur, plastkaas, silt ja plastmassketas. Saime teada, et õli tõuseb vee peale ning sellepärast on ohtlik, kui merel sõitvatelt laevadelt satub merre naftat. Veelindude suled saavad õliseks ja märguvad - lind võib hukkuda.
Seejärel püüdsime näha, kas vesi oskab ülespoole liikuda. Selgus, et peenikestes torudes (kapillaarides) oskab küll. Tänu sellele saavad ka puude kõrgemad lehed juurtest vett kätte, tänu sellele jõuab veri jalgadest inimkehas ja peani.
Lõpuks katsetasime, kas meie kraanivesi on puhas. Kuumutasime vett klaasplaadil. Kui vee molekulid olid aurustunud, jäi plaadile vaevumärgatav ring. Selgus, et kraanivesi pole kunagi päris puhas, vaid seal on veidi maapinnas lahustunud mineraale.
Katsetunnist võtsid osa Liisa, Jessica- Marleen, Laura, Rainis ja Lisandra.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar